Tipy a triky do malého bytu I.

Zahoďte predsudky a upravte si byt podľa vašich predstáv. Poradíme vám, ako si skrášliť svoj menší byt.

Farba základ priestoru

Vhodná kombinácia farieb stien, stropov, nábytku a doplnkov dokáže váš byt opticky zväčšiť až tak, že sa vám rovnako veľký susedov byt bude zdať polovičný.

V malom byte sa neodporúča kombinovať viac ako dve farby v jednej izbe. Podlaha by mala byť rozhodne najtmavšia, steny svetlejšie a najsvetlejší by mal byť strop. Niekoľko optických centimetrov pridá rovnaká farba podlahy a stien. Nemusíte sa však obmedzovať iba na bielu, tá neznamená opticky najväčší byt. Mnohí interiéroví dizajnéri ju síce s obľubou používajú aj na celý interiér, takéto riešenie však, paradoxne, vynikne viac vo veľkom priestore ako v malom byte. Nebojte sa preto skombinovať biele steny s farebnou. Farebná stena by mala byť vždy tá kratšia v miestnosti (určite by to nemal byť strop, ten by vám potom „padal na hlavu“). 

Vo farebnej škále sú pre steny malého bytu vhodnejšie studené farby, ktoré sú priestoro-tvorné. Treba doplniť vhodný nábytok a doplnky v teplejších tónoch, dosiahnete tak útulný domov bez optického ubratia priestoru. Teplé odtiene na stenách vytvárajú útulnejší dojem, avšak zároveň aj pocit menšieho priestoru.

Aj pri štýle nábytku a dekorácií platí, že to, čo sa hodí do veľkého bytu, nemusí vyzerať dobre  malom. V súčasnosti sú moderné neobarokové motívy na stenách a na nábytku. Do malého priestoru sa však nehodia, nedajte sa zlákať krásnymi obrázkami veľkých priestorov. Veľké a výrazné vzory by vám zhltli aj ten priestor, ktorý máte. Keď sa napriek tomu nechcete vzdať vzorovanej steny, vyberte si menšie motívy v jemnejších farbách.

Svetlo a tieň

Priestor dokážeme vnímať najmä vďaka svetlu a jeho variáciám. Jedno centrálne umelé osvetlenie je už prežitok. Do určitej miery narušuje vnímanie celého priestoru. Doplňte ho preto niekoľkými náladovými, dekoratívnymi či funkčnými svietidlami. Obľúbené bodové osvetlenie napríklad vytvára plasticitu priestoru.

Dekoratívne osvetlenie sa zasa môže pohrať s vnímaním farebnosti bytu vo večerných hodinách. Nebojte sa použiť viac druhov osvetlenia v jednej miestnosti (nemusia svietiť všetky naraz). Pomáhajú však meniť atmosféru.

Úspornosť a funkčnosť

V malom byte je nevyhnutné naučiť sa žiť s malým množstvom vecí, preto je dobré vedieť, čo vlastne v byte chcete a potrebujete . Keď sa vecí dokážete zbaviť, zistíte, o čo ľahšie sa vám doma dýcha.